Dombud - najlepszy deweloper w Katowicach Deweloper godny zaufania
Dombud S.A.

Poradnik

Jak krok po kroku kupić mieszkanie w Chorzowie?

Proces zakupu nowego mieszkania w Chorzowie jest na ogół szybszy i mniej ryzykowny od zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Jakie czynności czekają przyszłego nabywcę nieruchomości?
Krok 1 – Określenie budżetu
Przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego M, warto uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie mieszkanie nas stać. Kalkulacje powinny przewidywać zarówno koszt zakupu mieszkania, jak również koszty jego utrzymania i spłaty ewentualnych zobowiązań. Aby skorzystać z kredytu hipotecznego, należy najpierw zweryfikować swoją zdolność kredytową. Warto również dowiedzieć się o możliwość skorzystania z rządowych dopłat (np. w ramach programu MdM).
Krok 2 – Wybór mieszkania
Zakup mieszkania to inwestycja na lata, stąd bardzo ważna jest dopasowana do potrzeb lokalizacja. Centrum Chorzowa będzie odpowiednie dla osób, które cenią sobie sprawną komunikację, dużą dostępność firm oraz nocne życie. Z kolei rodzice małych dzieci mogą preferować mieszkanie na obrzeżach miasta. Z lokalizacją nierozerwalnie łączy się cena.
Krok 3 – Dokładne sprawdzenie nieruchomości
Wybierając nowe osiedle w Chorzowie, warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, ocenić udogodnienia dla mieszkańców oraz poszukać informacji na temat samego dewelopera. Jakie ma doświadczenie? Jaką opinią cieszy się wśród klientów?
Krok 4 – Rozmowy i negocjacje
Podczas spotkania z deweloperem można dokładnie zapoznać się z ofertą mieszkań, dopytać o wszystkie szczegóły, skorzystać z doradztwa, poprosić o pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego czy spróbować wynegocjować niższą cenę. Upatrzone, nowe mieszkanie od dewelopera często można niezobowiązująco zarezerwować.
Krok 5 – Spotkanie u notariusza
Po podjęciu decyzji o zakupie oraz otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej i załatwieniu formalności z bankiem (o ile wnioskowano o kredyt), nadchodzi czas na zawarcie umowy deweloperskiej pomiędzy nabywcą lokalu a deweloperem. Ma ona formę aktu notarialnego.
Krok 6 – Odebranie lokalu
Odbierając mieszkanie należy sprawdzić, czy prace pokrywają się z ustaleniami, a ewentualne nieścisłości spisać w protokole. 

Zobacz szczegóły

Zobacz szczegóły